• Autor
  Příspěvky
 • #7228
  multipapaya
  multipapaya
  Klíčník

  Každému to trvá jinak dlouho a není to snadné. Jak jste to měli vy? Poraďte, co vám pomohlo se s novou situací vyrovnat?

 • #7365

  Vláďa
  Klíčník

  Mám stomii víc než rok a že bych se s tím vyrovnal, to se říct nedá. Ale žiju, což v dané situaci považuji za úspěch.

 • #8023

  lida
  Účastník

  stomii mám už 10 roků. Hned jsem si na ni zvykla.

 • #8183

  Marie Redinova
  Účastník

  První měsíc mi bylo špatně – na omdlení kdykoliv jsem se na stomii podívala, za 3 měsíce už jsem snesla pohled na stomii, ale podložka ne vždy držela dostatečně dlouho, což mě opravdu nervovalo.- chodila jsem na chemoterapie. Dá se říci, že jsem stomii přijala po sedmi měsících a skončení chemoterapii. Věděla jsem, že ji mám navždy.

 • #8417

  dana.kucirkova
  Účastník

  Já mám stomii od 17. 10. 2017, jsem psychicky na dně. Mám jí v místě pod hrudníkem, je to nepříjemné.

  • #8469
   multipapaya
   multipapaya
   Klíčník

   Milá Dano, dva měsíce jsou krátká doba. Každému trvá jinak dlouho si na stomii zvyknout, zejména pokud máte nějaké potíže. Máte stomickou sestru, někoho kdo vám poradí nebo pomůže? Pokud potřebujete pomoci, napište nám nebo na České ILCO.

   • #8495

    dana.kucirkova
    Účastník

    Zdravím Vás a děkuji za reakci na můj malý příspěvek. Mám stomickou sestru, na kterou se mohu obrátit, v tom problém není, právě ona mě odkázala na váš web. Mě strašně moc děsí ten pytlík. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že budu mít ,,vývod“ a ještě k tomu na takovém místě.

    Dana

    • #8496
     multipapaya
     multipapaya
     Klíčník

     Dano to chápu, ani já jsem se stomií nepočítala. Trvalo nějakou dobu, než jsem se na ní mohla podívat nebo jí ošetřit. Na samotný pytel jsem si zvykala mnohem déle a i teď mě občas pěkně štve. Ale už to neřeším a užívám si všeho co se dá. Vím, že bez něj bych tu nebyla. Pokud je šance, že se střevo zanoří, tak věřte. Soustřeďte se na sebe a uzdravení. Přeji hodně síly, určitě vše zvládnete, jen tomu dejte čas.
     Pavla

  • #8470

   Marie Redinova
   Účastník

   Dano, ráda bych vás vzala za ruku, dodala, chuť vše zvládnout, nebo alespoň bych s vámi ráda mluvila.
   Mě osobně opravdu pomohli empatičtí lidé ze spolku stomiků Praha.
   Nejste sama, sdílená zkušenost, vzájemná podpora a pochopení, již mnohým přinesli úlevu.
   Ať je tento rok pro váš šťastný, ať se vyřeší vaše zdravotní problémy, ať zvládnete vše co je třeba.
   Marie

   • #8494

    dana.kucirkova
    Účastník

    Marie, děkuji moc za podporu. Zjištění, že mám zhoubný nádor, a že budu mít pytlík, byl pro mě obrovský šok, šílená představa. Nádor jsem měla v tlustém střevu. Byl odstraněn a histologií bylo zjištěno, že se jednalo o nádor ve druhém stádiu, naštěstí bez metastáz, přesto musím pytlík mít a čekat, kdy se střevo uzdraví.
    Také Vám přeji, aby se Vám v tomto roce dařilo.

    Dana

 • #9086

  Marie Redinova
  Účastník

  Dano, Byla jsem v roce 2002 ve stejné situaci, i pro mě bylo sdělení diagnózy a informace o trvalé stomii obrovský šok, šílená představa. Vyrovnat se, přijmout svůj osud, trvá každému různě dlouho. Mě pomohly knihy Miluj svůj život, Čtyři dohody a další o síle podvědomí. Co chceme, po můžeme. Je velmi potřebné chtít vše zvládnout, chtít žít dál. Teď už je to pro vás 4 měsíce po operaci. Je už lépe? Věřím, že ano.
  Opatrujte se Marie

  • #9413

   dana.kucirkova
   Účastník

   Marie, psychicky jsem na tom o poznání lépe. Lhala bych, kdybych tvrdila opak. V březnu mě čeká koloskopie a v dubnu CT vyšetření. Snažím se doma vykonávat běžné práce, na které jsem byla zvyklá. Hodně mi pomáhají zapomenout naši psí miláčci (máme 2 slečny a 1 kluka). Pokud počasí dovolí, tak i práce na zahradě a kolem domu. Jsou ale dny, kdy to na mě padne a ztrácím chuť do života.
   Dost mě mrzí, že jsme limitováni stomickými sáčky. Osobně bych přivítala navýšení alespoň o 1 až 2 ks.
   Přeji Vám jen to nej. Dana

Pro reakci na tento článek se musíte přihlásit.