Jednodíl nebo dvoudíl

Jedním z mnoha rozhodování po operaci bylo, jestli chci používat jednodílný nebo dvoudílný systém. Sestřička mi dala pár prospektů a na mě bylo se přes noc rozhodnout. Nevěděla jsem nic, nedostala ani radu a tak převážil pocit pohodlí.

Jaký je v tom rozdíl?

Jednodílný systém je pytlík s lepicí vrstvou a vyměňuje se jednou denně.

Dvoudílný systém tvoří lepicí podložka, na kterou se nalepí, nebo nacvakne pytlík. Ten se jednou denně vymění, ale podložka zůstává na těle 3 dny.

Na první počtení jsem si zamilovala dvoudíly. Měnit jednodílný pytlíky každý den se mi vůbec nechtělo. A pokud bych měla používat uzavřené sáčky, nechtělo by se mi pokaždé odlepovat pytlík. Jednodušší mi přijde vycvaknout, vyhodit, nacvaknout a jít. Další výhodu jsem viděla v tom, že se na stomii nebudu muset tak často dívat. To jsem se ale spletla. I u dvoudílu je stomie vidět a je nutné ji udržovat čistou.

Výhody dvoudílného systému:

 • okolí stomie není zatěžováno častým odlepováním (podložka se mění jednou za 3 dny)
 • snadnější výměna uzavřeného sáčku (vycvaknu, vyhodím, očistím, nacvaknu a jdu)

Jak to dopadlo?

Sestřička mi můj výběr schválila, aniž by viděla mojí stomii. Dostala jsem zásoby dvoudílného systému a také pár jednodílů na období než se stomie zklidní. Jednodíly jsou vhodné po operaci, kdy je okolí stomie ještě příliš citlivé. Některé dvoudíly totiž vyžadují tlak a někoho může výměna bolet. Jednodílný systém jsem nechtěla, ale uklidňovala jsem se tím, že každý den stomii zkontroluji a pořádně očistím.

Konečně nastal den, kdy vyzkouším dvoudílný systém. Nikdo mě nevaroval, že moje stomie je příliš nízká, a proto je pro mě dvoudíl nevhodný. Nemohla jsem mít podložku déle jak den. Moje stomie nevyčnívá víc jak centimetr nad povrch břicha a tak se její odpad nedostane přes kroužek, na který se pytlík nacvakává. Zkoušela jsem i nalepovací systém a byl to stejný problém. Podložka byla brzy cítit, jak se mi odpad kolem stomie hromadil. Děje se mi to i u jednodílu, kdy musím obsah občas přesunout v pytli dolů. S kroužkem to ale nešlo. Podložka také natahovala zápach a já už druhý den vyhodila podložku a nalepila jednodíl.

Zpět k jednodílu

Několikrát jsem to ještě zkoušela, vyměnila firmu, nacvakávala, lepila a nic nepomohlo. Když jsem si jednoho dne přečetla v prospektu firmy s pomůckami, že dvoudíl se hodí jen pro stomie vyšší než 0,5 cm, bylo mi to jasné. To není nic pro mě. Loučila jsem se s pohodlím. Nakonec jsem si na jednodílné pytle zvykla a nestěžuji si.

Další odlišnosti

Jednodílný systém:

 • má nižší profil než dvoudílný nacvakávací systém (plastový přírubový kroužek dělá pomůcku vyšší)
 • máme vše v jedné krabici, zatím co podložky  a pytlíky mají u dvoudílů samostatnou krabici

Dvoudílný systém existuje v různých variantách:

 • nalepovacína podložku se nalepí pytlík a pomůcka je nižší, než v případě nacvakávacího systému. Pytlík je potřeba na podložku nalepit opravdu dobře. V případě jakékoli netěsnosti hrozí podtečení. Také tvrzení, že lze pytlík odlepit a znovu nalepit není vždy pravdou.
 • nacvakávací – na podložce je plastový kroužek, na který se nacvakne pytlík. Ten lze snadno pootočit, vypustit případný vzduch a jeho výměna je velmi snadná. Podložka je většinou pevnější. Některé systémy mají pojistku, která pytlík ještě pevněji přilne ke kroužku. Zvyšuje to jistotu, že pytel zůstane na místě a neupadne.

Jaký systém používáte vy, na co jste přišli, jakou máte zkušenost? Napište mi.

multipapaya
Založila jsem si blog díky stomii, která změnila můj život... i když jsem na začátku nevěřila, že to dám, nepřestala jsem snít a věřít, že vše má nějaký smysl... začala jsem se zapojovat do běžných aktivit a postupně se naučila neřešit stomii víc, než je třeba... rozhodla jsem se o stomii otevřeně mluvit a díky tomu jsem potkala báječné lidi.. stomií život nekončí a možná je to důvod něco ve svém životě změnit...
2 odpovědi
 1. Vláďa říká:

  Používám dvoudílný (colo). Potřebuji mít možnost výměny kdykoliv a kdekoliv co nejrychleji. Nedovedu si představit, že bude někde ve vlaku, na benzínce, v letadle apod. něco odlepovat, přilepovat, pokládat atd.

 2. Barbora Hajdíková
  Barbora Hajdíková říká:

  Já používám jednodílný. Měla jsem ho jako ileo i teď jako kolo. Vyhovuje mi každý den stomii umývat. Koukat na ni mi nikdy problém nedělalo. Když jsem se na začátku ptala stoma setry,co mi doporučí, řekla, že ženám doporučuje jednodílný a mužům dvoudílný. Mám taky docela krátký trup, žebra a skoro hned pánev, takže mi vyhovuje větší poddajnost jednodílného. Mám velikost sáčku mini a jsem ráda, že mi nalepovací část hezky lícuje s kyčelní kostí.

Komentáře jsou uzavřeny.